Se filmen Barfota Rop

Barnens rop förändrar historien.

Se filmen nu på fredag 28 april kl.18 i Partille Kulturum.
För biljetter, se länk nedan.

Filmen Barfota Rop handlar om modet hos barn och unga som stod upp för att skapa förändring. Det finns en epok i Sveriges historia som fortfarande är dold för de flesta. En viktig epok som är värd att lyftas. Under 1840-talet är Sverige ett land i misär och fattigdom. 1 miljon svenskar väljer att utvandra till Amerika med start runt 1840. Vad händer i Sverige under denna tid? Barn, unga och olärda får en ingivelse från Gud att börja ropa ut till förändring och hela samhällen förändras. Makthavarna i samhället gör allt för att stoppa barnens rop och genom hård bestraffning lyckas de efter tre år att tysta barnens rop. Det ingen anar är att i spåren av ”roparna” växer en gräsrotsrörelse fram som ingen kan stoppa.

Filmen visas fredagen den 28 april kl.18 i Partille Kulturum, Gamla Kronvägen 56.

Här köper du biljetter!

Välkommen!


Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *