Gudstjänst med nattvard den 31 januari

Nu på söndag den 31 januari kl.11:00 är du varmt välkommen att fira gudstjänst tillsammans med oss i Kyrka för Livet via livestreaming. Aristide Ndamtang predikar utifrån Esters bok med temat ”För en tid som denna”, Wisdom Anthonio håller i kameran och ett team från EFS Sävedalen leder lovsången.

Under gudstjänsten kommer vi att fira nattvard tillsammans. För att delta i nattvarden krävs endast några få praktiska förberedelser:

Gudstjänsten visas på vår hemsida: Gå in på kyrkaforlivet.se, scrolla ner och klicka på inlägget ”Gudstjänst med nattvard” och börjar visas längst ned på sidan kl.11:00. Om du är med via församlingens facebooksida, ser vi gärna att du är aktiv i kommentarerna och delar gemenskapen även där.

Vi vill även uppmärksamma er om att vi har en gemensam bönehelg tillsammans med andra kyrkor i Partille torsdag – söndag. Mer info om detta hittar du här.

Frid!

https://www.facebook.com/watch/?v=740649356650351

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *