Gemensam bönehelg 28-31 januari – Ljus för vår stad

I början av varje nytt år brukar kyrkorna i Partille göra något tillsammans – en gemensam gudstjänst, ungdomsgudstjänst mm. I år görs något som kristna gjort i 2000 år och som varit grunden till många stora händelser: Bön. Bön är något som man kan göra på egen hand – samtidigt som man blir en del av något större. Vi gör det tillsammans. Och bön har kraft att göra skillnad i vår värld.

Det kommer finnas några olika sätt att engagera sig i bön under helgen 28-31 januari via digitala bönesamlingar torsdag-söndag, 24/3-bön (bön i tre dygn) torsdag-söndag och en ljusmanifestation på söndag kl.18. För mer detaljer och info, klicka här.

Välkommen med!
/Kyrkorna i Partille


Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *